Trudne dojazdy w Poznaniu

Najtrudniejsze okolice z perspektywy dojazdów do pracy

Poznań to duże miasto, które bardzo często jest zakorkowane. Na taki stan rzeczy ma wpływ nie tylko liczba aut, ale również liczne wypadki samochodowe i remonty. Mieszkańcy jednak muszą jakoś dojeżdżać do pracy, dlatego warto zawczasu wiedzieć, które miejsca w Poznaniu są najbardziej zakorkowane i w jakich godzinach powstają największe zatory drogowe.

Korki w Poznaniu

Za godziny szczytu uznaje się taki przedział czasowy, gdy na drogach panuje największy ruch. W Poznaniu – jak w każdym większym mieście – zwykle największe korki powstają między 7 i 8 rano, a także 15 i 17.

Najbardziej zakorkowane są okolice centrum, czyli np. ulica Królowej Jadwigi, ale także Głogowska, Hetmańska czy Grunwaldzka. Jeżeli pracujesz w tych okolicach lub niedługo zaczynasz pracę w jednym z tamtych rejonów, to lepiej żebyś wypracował sobie odpowiedni system, dzięki któremu unikniesz korków. Czasami jednak nie ma innej opcji niż wcześniejsze wychodzenie z domu.

Pamiętaj też, że duży ruch na drodze to nie wszystko – poznaniacy narzekają również na małą liczbę darmowych miejsc parkingowych w centrum, dlatego jeżeli pracujesz w okolicy to musisz pamiętać, że możesz mieć problem z parkowaniem. Dużo osób o tym zapomina i wyjeżdżają zaledwie 15 minut wcześniej uważając, że kwadrans wystarczy na dojazd (bo np. tak pokazuje im mapy Google), ale drugie tyle szukają miejsca i w efekcie się spóźniają.

Problem z dojazdem do pracy mogą mieć również osoby, które mieszkają na obrzeżach miasta – zwykle w tych rejonach autobusy jeżdżą co godzinę lub trzeba dojeżdżać do centrum komunikacją podmiejską. W takich wypadkach korzystanie z samochodu jest nieuniknione.

Czasem bardziej opłaca się jechać do pracy naokoło, omijając zakorkowane miasto – w zależności od tego gdzie masz dom i gdzie pracujesz możesz zawsze jechać przez Mosinę, Śrem, Swarzędz, Puszczykowo, Luboń czy Suchy Las. Jeżeli jednak mieszkasz w centrum, a pracujesz na obrzeżach lub odwrotnie, to będziesz musiał zastosować kilka tricków, dzięki którym ominiesz korki w Poznaniu.

Korki w Poznaniu 2019

Jak uniknąć korków w Poznaniu?

Oczywiście możesz korzystać z tramwajów, jeżeli Twoja praca jest blisko przystanku. Czasem jednak dojazd tramwajem do pracy trwa równie długo, co dojazd samochodem – wszystko przez niektóre torowiska, które są położone na ulicy. Tramwaje np. na Placu Wiosny Ludów stoją przez samochody, które utykają w korku przez brak sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych.

Jeżeli jest cieplej to sprawa jest jeszcze prostsza – możesz skorzystać z roweru (jeżeli go nie masz to możesz wypożyczyć rower miejski), hulajnogi elektrycznej bądź innego środka transportu, jak rolki czy po prostu własne nogi. Co jednak w przypadku gdy pada deszcz lub jest taka pora roku, że dojazd do pracy w takiej formie jest niemożliwy?

Sposoby na ominięcie korków w Poznaniu

 • Rozeznaj się w rozkładzie ulic. Możliwe że unikniesz korków, jadąc bocznymi uliczkami. Oprócz tego możesz skorzystać z objazdów i w ten sposób ominąć najbardziej newralgiczne miejsca w Poznaniu.
 • Sprawdź plan remontów na najbliższe miesiące. Możliwe że opracujesz dobry plan na objazd, ale ulica, którą będziesz chciał pojechać, zostanie zamknięta na rok z powodu wymiany nawierzchni bądź torowiska.
 • Wyjeżdżaj wcześniej jeżeli wiesz, że nie unikniesz korka. Zawsze jednak doliczaj dodatkowe kilka minut na znalezienie miejsca parkingowego.

Możesz także podjeżdżać do darmowego parkingu, znajdującego się niedaleko Twojej pracy i przesiadać się na tramwaj – jest to jednak czasochłonne, zwłaszcza rano. Możesz również skorzystać z aplikacji hopcar.pl, dzięki której będziesz mógł dojechać do danego miejsca w centrum z innym kierowcą i stamtąd dopiero możesz wsiąść w tramwaj. W drodze powrotnej nie będziesz musiał się kłopotać ani rachunkiem za parking, ani odbiorem auta z parkingu.

7 aplikacji, które pomogą Ci uniknąć korków w Poznaniu

 • Mapa Targeo,
 • mapy Google,
 • Twitter (obserwuj profile MotoSygnały bądź ALERTpoznań),
 • Yanosik,
 • Waze,
 • INRIX,
 • Glob.
Korki w Poznaniu 2019

Najtrudniejsze okolice, jeżeli chodzi o dojazdy do pracy w Poznaniu

Jeżeli chodzi o najbardziej zakorkowane ulice (zwłaszcza w godzinach szczytu), to w kwietniu 2019 roku są to na pewno:

 • Królowej Jadwigi,
 • Plac Wiosny Ludów,
 • Dąbrowskiego (zwłaszcza odcinek między Mostem Teatralnym a Rynkiem Jeżyckim),
 • Głogowska,
 • Żegrze,
 • Hetmańska,
 • Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
 • Grunwaldzka,
 • Aleje Niepodległości,
 • Bukowska,
 • Mostowa.

Jeżeli pracujesz na Grunwaldzie, Starym Mieście, Łazarzu czy Jeżycach bądź po prostu musisz codziennie przejeżdżać przez te dzielnice, to lepiej wstań pół godziny lub 40 minut wcześniej. Niestety ale ze względu na liczbę osób, które dojeżdżają do pracy tymi drogami, w tygodniu zawsze korkuje się tam rano i po południu. W wakacje jest trochę lżej na drogach, jednak należy pamiętać, że właśnie wtedy często remontuje się główne ulice i torowiska, które się przy nich znajdują.

Zawsze trzymaj rękę na pulsie – warto korzystać z aplikacji, które na bieżąco będą pokazywały stan zakorkowania ulic w Poznaniu. Są to między innymi mapy Google, mapy Targeo, Yanosik czy Waze. Większość z nich pozwoli Ci przy okazji wytyczyć najlepszą drogę do pracy. Pamiętaj też o częstym sprawdzaniu większych imprez w Poznaniu, takich jak biegi czy duże festiwale muzyczne, przez które zamyka się część ulic.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.